Szkoły doktorskie
1 października 2019 r. szkoły doktorskie zastąpiły dotychczas istniejące studia doktoranckie. Kształcenie w nich prowadzone jest w co najmniej dwóch dyscyplinach. Takie rozwiązanie zapewnia twórcze i interdyscyplinarne podejście do badań.
Szkoły doktorskie:
- są bezpłatne,
- zapewniają wysokie stypendium,
- są interdyscyplinarne,
- nie mogą być prowadzone w trybie niestacjonarnym.
REKRUTACJA DO SZKOŁY DOKTORSKIEJ – NA CZYM POLEGA?
Zasady przyjęć do szkoły doktorskiej zależą przede wszystkim od uczelni. Kryteria te muszą zostać udostępnione kandydatom nie później niż 5 miesięcy przed rozpoczęciem rekrutacji.
Jakie są ramowe założenia każdej rekrutacji?
- Musi mieć charakter konkursu, którego zasady określa senat uczelni, rada instytutu, albo zgromadzenie federacji.
- Wyniki konkursu muszą być jawne.
- Jeśli kandydat nie został przyjęty do szkoły doktorskiej, może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
- Osobę przyjętą do szkoły doktorskiej wpisuje się na listę doktorantów.
- Nowe przepisy nie przewidują już programu „Diamentowy Grant” w dotychczasowej formie, ale dopuszczają na zasadach wyjątku przyjęcie do szkoły doktorskiej absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich, o ile posiadają wysokie osiągnięcia naukowe.
PROCES KSZTAŁCENIA – JAK PRZEBIEGA?
Podstawowym celem kształcenia w szkole doktorskiej jest napisanie rozprawy doktorskiej. Proces ten składa się z dwóch elementów: programu kształcenia i indywidualnego planu badawczego. W określaniu tych elementów uczelnia ma wolną rękę – program ustala senat uczelni (lub rada naukowa instytutu), a ustawa nie narzuca wymiaru zajęć określonego w punktach ECTS lub godzinach.
- Kształcenie w szkole doktorskiej trwa od 6 do 8 semestrów.
- Obowiązuje indywidualny program badawczy:
✓ to rodzaj umowy między doktorantem, promotorem a szkołą doktorską,
✓ należy go przedstawić w ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia,
✓ określa termin złożenia rozprawy doktorskiej,
✓ podlega komisyjnej ocenie śródokresowej (bez udziału promotora). Jeśli ocena jest negatywna, doktorant jest skreślany z listy doktorantów. Jeśli jest pozytywna – doktorant otrzyma wyższe stypendium.
- Każdemu doktorantowi należy wyznaczyć promotora nie później niż 3 miesiące od podjęcia kształcenia (zrezygnowano z opiekuna naukowego).
STYPENDIA W SZKOLE DOKTORSKIEJ
Systemem stypendialnym objęci są wszyscy uczestnicy szkół doktorskich, którzy nie posiadają stopnia doktora.
WAŻNE! Stypendium ze szkoły doktorskiej można pobierać z innymi stypendiami.
Więcej na temat stypendiów znaleźć można w zakładce: Stypendia, programy oraz konkursy grantowe
KTO MOŻE PROWADZIĆ SZKOŁĘ DOKTORSKĄ?
Wśród podmiotów, które mogą prowadzić szkołę doktorską, są:
- uczelnia akademicka,
- instytut PAN,
- instytut badawczy,
- instytut międzynarodowy,
- federacja tychże podmiotów,
- Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
WAŻNE! Podmioty te muszą jednak posiadać kategorię naukową nie niższą niż B+ w co najmniej dwóch dyscyplinach. To klucz do podniesienia jakości.
Niektóre szkoły doktorskie mogą prowadzić działalność naukową tylko w jednej dyscyplinie. Dotyczy to ściśle określonych dyscyplin – artystycznej, w zakresie kultury fizycznej i teologii. W takim przypadku obowiązuje jednak warunek posiadania co najmniej kategorii B+ w tych dyscyplinach.
Jeden podmiot może prowadzić lub współprowadzić maksymalnie trzy szkoły doktorskie w danej dyscyplinie.
WYSZUKIWARKA SZKÓŁ DOKTORSKICH
Na stronie RAD-on uruchomiono wyszukiwarkę szkół doktorskich, która umożliwia przekrojową weryfikację oferty tych szkół. Wyszukiwarka korzysta z aktualizowanej na bieżąco bazy danych systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym POL-on.
Z pomocą wyszukiwarki możemy uzyskać dostęp do następujących kategorii danych: nazwy szkoły doktorskiej, daty utworzenia szkoły doktorskiej, dyscyplin, w których szkoła doktorska prowadzi kształcenie, podmiotu prowadzącego szkołę doktorską, podmiotów współprowadzących szkołę doktorską, aktualnego statusu szkoły doktorskiej (prowadzona/zaprzestano kształcenia), a także liczby semestrów przewidzianych w programie kształcenia.